Pyl jako alergen

Jedna z nejčastějších forem alergie, je alergie na pyl. Stačí vyjít ven během pylové sezony a procházka v nedalekém parku nebo lesíku se může proměnit v noční můru. Alergeny totiž v tomto případě číhají všude v ovzduší, teoreticky se jim nevyhnete ani tehdy, když budete „schováni“ doma v obýváku, protože se mohou do bytu dostat třeba i špatně zavřeným oknem.

Projevy alergie na pyl

Začne to kýcháním a skončí to prudkým slzením očí a pocitem ucpaného nosu. Alergii na pylová zrna všeho druhu má asi dvacet procent populace. A co hůř, tato alergie se může projevit vlastně kdykoliv, klidně i v produktivním věku nebo na hranici penze, nikdy nemáte jistotu… Léčba pylové alergie spočívá samozřejmě v tom, že se vyhneme co možná nejvíce kontaktu s alergenem. Určit, která bylina, tráva nebo strom je vlastně naším osudovým nepřítelem, nám pomůže teprve návštěva u odborného lékaře – neboli alergologa. Pomůže nám okenní síťka proti pylu nebo třeba čistička vzduchu. Od věci nebude ani častější úklid, pořiďme proto kvalitnější vysavač nebo stírejme prach vlhkým hadříkem. Pyl si můžeme snadno donést domů třeba z nákupu potravin, stačí projít alejí stromů. Před spaním se pravidelně sprchujeme a myjeme si vlasy.

Procházky venku samozřejmě nejsou passé, ale dáme pozor, abychom se nedostali k potenciálně nebezpečným stromům nebo keřům. Alergen totiž může číhat skoro všude. V případě se nejméně pylu vlastně vyskytuje v lese (mimo jeho okrajové části) nebo poblíž vodních ploch. Když jedeme autem, nevětráme oknem, tak se k nám mohou snadno dostat nějaké alergeny. Když si vyjedeme na kole, chráníme si oči pomocí brýlí. A samozřejmě, pečlivě si zjistíme, jak „nebezpečné“ rostliny vypadají a když je třeba v přírodě spatříme, raději se otočíme na podpatku a jdeme dále. A v neposlední řadě ještě jedna rada – pečlivě sledujme pylové zpravodajství!

Kontakt

  •  

    info@alergen.eu