Alergie na kočky

Nejméně příjemná alergie ze všech, zvláště pro milovníky zvířat, je alergie na srst. Hlavně malé děti nelibě nesou nutnou izolací od domácích mazlíčků, která je bohužel v jejich vlastním zájmu. Alergenem tu totiž, jak by se mohlo z laického pohledu zdát, vlastně není srst (takže alergie na zvířecí srst je pojem, který zní odborníkům asi jako dietní sádlo).

Srst jako přenašeč alergenů

Ta je jen vhodným přenašečem alergenů, kterými jsou třeba kousky odumřelé kůže nebo sliny (ať už pes nebo kočka, všechna domácí zvířata se ráda olizují a myjí). Klidně ale také pot nebo moč, protože i ty obsahují v malém množství bílkoviny, které způsobují alergické reakce. Ovšem pozor, nikde není psáno, že kočka musí navěky emigrovat k babičce na venkov, případně v horším případě jít do útulku nebo k prodeji jinému chovateli. Existuje možnost brát léky proti alergii, které jsou na trhu běžně dostupné. Na stranu druhou, kočka žije deset, patnáct nebo někdy i dvacet roků. A celou dobu brát léky je pro člověka, ať už svého kočičího parťáka miluje sebevíc, značně nepraktické.

Vyhnout se alergenům tak, že omezíme fyzický kontakt se zvířetem na nulu? Ale no tak, to je přeci také nemyslitelná záležitost. Kdo by měl to srdce? Důležité tedy bude snížit množství alergenů. A to není zrovna složité! Existují například speciální přípravky, které přímo odstraní alergeny ze zvířecí srsti. Čištění vzduchu (ano, pomocí čističek se speciálním mikrofiltrem, protože větrání samo o sobě nestačí) a samozřejmě také pečlivý úklid prostor, kde kočka přebývá, to je základ úspěchu. Čistit koberce, čalouněný nábytek a všechny omyvatelné plochy. Vyměnit textilie v každé místnosti. Časté praní nebo kartáčování pelíšku. Plyšové hračky, deky a tak dále – to vše se musí prát alespoň při šedesáti stupních.

Kontakt

  •  

    info@alergen.eu