Mléko jako alergen

Potravinová alergie je v našich zeměpisných šířkách poměrně častá. V první řadě je třeba říci, že laktózová intolerance není totéž, čím je alergie na mléko. V případě alergie na mléko je alergen jasný – je jím mléčná bílkovina. Ostatně je třeba dodat, že prakticky všechny alergeny mají bílkovinný původ.

Alergie na mléko se projeví brzy

V drtivé většině případů se alergie na mléko projeví ve velmi útlém věku, většinou ještě před prvním rokem života. V tomto složitém období trpí až pět procent dětí přecitlivělostí na bílkoviny z kravského mléka, ty se nejčastěji projevují zvracením, úpornými průjmy nebo třeba kožními problémy (například kopřivkou). Tato forma alergie u dětí často zmizí tak rychle, jak se objevila. Pokud ale přetrvá do dospělosti (což bývá vlastně opravdu zřídka, do tří let vymizí alergie u více než poloviny pacientů), jsou všechny mléčné výrobky navždy tabu, to platí třeba i pro zakysané výrobky nebo produkty z kozího nebo ovčího mléka, protože i to obsahuje danou bílkovinu a je tedy samozřejmě alergenem.

Intolerance laktózy

Naopak v případě intolerance na laktózu jde o něco trochu jiného. V organismu totiž není přítomen enzym, který laktózu, tedy takzvaný mléčný cukr, štěpí. V takovém případě se kravské mléko dá ve stravě nahradit třeba právě ovčím či kozím mlékem, případně i sýry nebo zakysanými mléčnými výrobky. Jaká je léčba alergie na mléko? Samozřejmě, jako vždy, v první řadě je důležité omezit kontakt s alergenem nikoliv na minimum, ale ideálně na nulu. Alergen jako takový se vyskytuje třeba i v potravinách, kde bychom ho příliš nečekali. A dokonce jej můžete najít i v některé kosmetice, třeba takové, kde je jednou ze složek syrovátka a tak dále. Jogurt, podmáslí, sýr, tvaroh, smetana nebo máslo, to všechno je při tomto druhu alergie třeba raději ve vlastním zájmu vynechat.

Kontakt

  •  

    info@alergen.eu