Co je alergen

V posledních letech se stále více v naší společnosti skloňuje slovo alergie. Tu vyvolává takzvaný alergen, který je zodpovědný za bouřlivou imunitní reakci organismu. Nejčastěji jsou na vině různé formy bílkovin, může ale jít o opravdu pestré spektrum látek.

Alergen - alergie - alergická reakce

Kočičí srst, jarní pyl nebo plísně, ale klidně třeba i ovoce nebo ořechy. Na všechny tyto látky, se kterými přicházíme poměrně často do kontaktu, se může rozvinout alergie. Následné alergické reakci se pak dá zabránit jedním jediným a nanejvýš osvědčeným způsobem – nemocný prostě musí omezit kontakt s konkrétním alergenem, pokud je to jen trochu možné. Tedy nechodit během pylové sezony sbírat houby, chovat doma kocoura nebo třeba jíst doslova a do písmene „zakázané ovoce“.

Před alergeny v domácnosti se dá chránit vcelku jednoduše. Lůžkoviny poctivě větrat a čistit, udržovat konstantní vlhkost pod 55 procenty, abychom zlikvidovali roztoče. V obýváku bude lepší kožené křeslo, na němž se nedrží prach a nakonec se i snadněji vyčistí. Pokojové rostliny budou raději tabu. Časté větrání místností, hlavně těch, kde se drží vlhkost (tj. kuchyně a koupelna), pak pomůže vymýcení nepříjemných plísní. I ty jsou totiž častým „domácím“ alergenem a musíme si na ně tedy dávat opravdu dobrý pozor. Čisto a uklizeno – to je prostě základ!

Alergeny jsou všude

Alergen však může číhat v zásadě kdekoliv. Zastávka autobusu, práce, škola, prachový filtr automobilu, cyklistická vyjížďka, procházka, kde potkáte člověka venčícího psa. U alergenů v ovzduší je to vůbec nejhorší – protože si Vás najdou kdekoliv. Částečně pomůže síťka na oknech a co nejmenší počet vycházek venku. Dobré také je v době pylové sezony, kdy konkrétní alergen je v ovzduší třeba po dobu čtrnácti dnů až jednoho měsíce, prostě odjet někam na dovolenou.

Kontakt

  •  

    info@alergen.eu